KADIN HUKUKU KOMİSYONU BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 17.12.2020| Okunma Sayısı: 596

 

Kadınların Maruz Kaldıkları Taciz Ve Cinsel Saldırıları İfşa Etmeleri Bir Haktır

ÇORUM BAROSU KADIN HUKUKU KOMİSYONU

 BASIN AÇIKLAMASI

Bir süredir kadınlar kadın dayanışmasından aldıkları güç ve cesaretle sosyal medya üzerinden uğradıkları tacizleri, cinsel saldırıları ve bunları yapan erkekleri ifşa etmekteler. Ülkemizde erkek egemen anlayışın hâkim olduğu ve özellikle imtiyazlı erkeklerin güçlerinden ne kadar korkulduğu ortadayken, bu cesur kadınların beyanları esas alınmalı ve derhal gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız devlete şiddetin önlenmesi, etkin soruşturma yapılması, şiddet uygulayanın cezalandırılması, şiddet mağdurunun korunması, zararın tazmin edilmesi ve destek politikalarının oluşturulması yükümlülüğünü vermektedir. Bu noktada devletin en önemli görevi kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılması, kadınların yargı sistemine güvenmelerinin sağlanması ve adalete erişimlerinin kolaylaştırılmasıdır.

Sözleşmelerin ve kanunların etkin uygulanmaması nedeniyle kadınlar kamusal, toplumsal ve özel alanda uğradıkları şiddeti dile getirmekten korkmakta ve geri durmaktadırlar. Şiddetin önlenmesi ve gerçek korumanın sağlanabilmesi için “KADININ BEYANI ESASTIR” ilkesi adalet sistemine tam olarak dâhil edilmeli, kadının şiddete, tacize, cinsel saldırıya veya tecavüze uğradığı yönündeki beyanı esas alınarak etkin bir soruşturma yapılmalı ve failler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.  Bu noktada Çorum Barosu Kadın Hukuku Komisyonu olarak gerek mevzuatın etkin uygulanması, gerekse adalete erişimin kadınlar için daha kolay hale gelmesi adına tüm gücümüzle mücadele ettiğimizi yinelemekteyiz.

Sevgili kadınlar cesaretinizi kaybetmeyin. Yalnız değilsiniz. Çorum Barosu Kadın Hukuku Komisyonu olarak her zaman yanınızdayız.

 

ÇORUM BAROSU KADIN HUKUKU KOMİSYONU

15.04.2021
AV. KENAN YAŞAR
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.