ACIMIZ BÜYÜK ACIMIZ SONSUZ
Tarih: 11.10.2015| Okunma Sayısı: 871

BASINA VE KAMUOYUNA

   10.10.2015 Tarihinde Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından birini yaşadık. Seçimin hemen sonrasında Suruç ‘ta başlayan olaylarla birlikte 700 e yakın canımızı kaybettik.

   Ankara’da Barış, Kardeşlik ve Demokrasi  Mitingi öncesi meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Milletimize başsağlığı diliyor; yaralıların bir an önce şifa bulmasını temenni ediyoruz.

   Terörün amacı korku yaratmak, toplum kesimlerini bu korku üzerinden ayrıştırmaktır. Yazılı ve görsel medyada toplum kesimlerini hedef alan ayrıştıran yahut devleti hasım gösteren paylaşımlar teröristleri cesaretlendirmektedir.

   Bu sebeple her şekilde, her platformda birlik beraberlik ve kardeşlik söylemleri geliştirmeliyiz. Birlik ve  beraberliğimize kasteden tüm odaklara korkmadığımızı, daha da fazla  kenetlendiğimizi göstermenin zamanıdır. Bu elim olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinden elbette hesap sorulmalıdır. Ancak devleti hedef haline getiren söz ve davranışlardan özellikle kaçınılmalıdır.

 

   Toplumu birbirine kırdırarak varılacak yer, kaçınılmaz bir iç savaştır. Devletin teröre karşı en etkili gücü ise daima hukuka uygun davranmak suretiyle meşruiyetini korumaktır. Çözüm, demokrasiden uzaklaşmak değil, hukuk devletine ve demokrasinin temel ilkelerine bütün gücümüzle sarılmaktır.

 

   Türkiye’yi etnik bir çatışmaya sürükleyerek bölünmesini isteyenler başaramayacaklardır. Her türlü etnik, dinsel, mezhepsel unsurların dışında tanımlanan Milletimizin gücü, birlikteliğimizdedir. “Millet” olmaktan vazgeçerek değil, her türlü siyasi kaygı ve beklentiden arınarak birbirimize daha da sıkı kenetlenerek bu karanlık günlerin üstesinden geleceğiz.

 

   Çorum Barosu ve  avukatları olarak, bu olaydaki güvenlik ve istihbarat eksikliklerinin tüm ayrıntılarıyla araştırılmasının ve aydınlatılmasının takipçisi olacağız.

   77 milyon insanımızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla gurur ve güven duymasını sağlamanın yolu, hepimizin adalet, insan hakları ve demokrasi paydasında buluşmasıdır. Çorum Barosu  bunu başarmak için üzerine düşeni her zaman olduğu gibi, hiç kimseden çekinmeden yapmaya kararlılıkla devam edecektir.

 

   Bu vesile ile  bu alçakça saldırıda hayatını kaybeden meslektaşımız hemşehrimiz Av.Uygar Coşgun’a  ve hemşehrimiz Emine Ercan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.Yine hain saldırıda yaralanan basın emekçisi Taner Şimşek’e ve diğer yaralılara acil şifalar dileriz.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN 

ÇORUM BARO BAŞKANLIĞI 

20.10.2018
AV. KENAN YAŞAR
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.