BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 1.12.2015 23:00:00| Okunma Sayısı: 1098

BASIN AÇIKLAMASI

 

28 kasım 2015 günü yaptığı basın açıklaması sonrasında katledilen meslektaşımız, Diyarbakır Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’ yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Aynı saldırıda iki polis memuru da şehit edilmiştir.

Bu kurşunlar sadece Av. Tahir ELÇİ’  ye ve polis memurlarına değil tüm Türkiye’ ye sıkılmıştır. Bize düşen tüm dünyaya birliğimizi, kardeşliğimizi hiç kimsenin bozamayacağını, hiçbir alçak saldırının bu amaca ulaşamayacağını göstermektedir.

Bu ülkede bir Baro Başkanının öldürülmesi sıradan olmayan, devletin tüm kurumlarının sorgulanmasını haklı kılan vahim bir hadisedir.  Dili, dini, etnik kimliği ne olursa olsun düşüncelerini benimsediğimiz yada benimsemediğimiz herkesin Anayasal ifade özgürlüğüne saygı göstermek zorundayız.  Voltaire’ in dediği gibi “fikirlerini sevmesem de onları ifade etmen için canımı bile veririm.” anlayışının hakim olduğu bir Türkiye’nin özlemini çekiyoruz.

Tahir ELÇİ hayatını ülkemizin demokrasi, insan hakları, barış ve kardeşlik sorununa adamış çok değerli bir hukuk adamıdır. Avukatlık yaşamı boyunca sürekli insan hakları ve barış mücadelesinde bulunan Av. Tahir ELÇİ’ nin katledilmeden önce ki son sözleri de yine barışa kardeşliğe ve savaşların son bulmasına dairdir. Zarar gören 4 ayaklı minarenin dibinde açıklama yapan Tahir ELÇİ, bu topraklarda kadimden bu yana yaşayan insanlar arasında barış ve kardeşliğin tesis edilmesi için çaba harcamıştır. Son sözleri “Artık bu topraklarda çatışma istemiyoruz” olmuştur. Biz onu hayatını kaybetmeden hemen önce dilinden dökülen barış sözleriyle hatırlayacağız.

Burada devlete ve hükümete düşen görev en kısa zamanda bu cinayetlerin faillerinin bulunması ve adalete teslim edilmesidir. Aksi halde, sorulacak sorular çoğalacak, insanların devlete ve adalete güveni sarsılacaktır. Biz Avukatlar olarak görevini yerine getirirken şehit edilen Başkanımızın faillerinin en kısa zamanda bulunmasını istiyoruz. Bizler bunun takipçisi olacağız.

Bizler demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne inanan hukukçular olarak barış ve kardeşliğin yanında yer almaktayız. Gerek ülkemizde gerek tüm Dünyada savaşın, çatışmaların ve ölümlerin son bulması için mücadele edeceğiz. Şunun bilinmesini istiyoruz.  “AVUKATLAR SUSTURULAMAZ”

Çatışmada şehit olan iki polis memuruna ve Baro Başkanı Tahir ELÇİ’ ye Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailelerine, hukuk ve emniyet camiasına, ülkemize sabır ve başsağlığı diliyoruz. Bu hain saldırıyı kınıyor,  terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Bu ülkede bundan sonra kimse ölmesin öldürülmesin istiyoruz.

 

Çorum Barosu Yönetim Kurulu

20.10.2018
AV. KENAN YAŞAR
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.