BAROMUZ ve TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 18.02.2016 23:00:00| Okunma Sayısı: 1186

Türkiye Barolar Birliği ve Çorum Barosu olarak Ankara'daki hain saldırıyı gerçekleştirenleri ve arkasındaki karanlık odakları en sert şekilde lanetliyoruz.

 

1- Saldırının hedefi bir bütün olarak ülkemizdir. Türk milleti bu saldırıya karşı birlik olmak zorundadır.

 

2- Zamanlaması, yeri ve hedefi; bu saldırının arka planında derin ve karmaşık bir kurgu olduğunu göstermektedir. Buna rağmen, 78 milyon vatandaşımızın MİLLET olma bilinciyle kucaklaşması halinde, sinsice yapılan planlar hedefine ulaşmayacaktır.

 

3- millet olmak demek; kaderde, tasada ve kıvançta bir olmak demektir. Kısa vadeli iç siyaset hesaplarıyla kutuplaştırılmış birbirine düşman haline getirilmiş bir millet varlığına kast eden bir saldırı karşısında tek vücut olamaz Tek vücut olamak demek devleti yönetenlerin her yaptığını onaylamak veya her yaptığına karşı çıkmak değildir. Türkiye'nin milli menfaatleri her türlü siyasi hesabın üzerindedir.

 

4-Başta siyasi iktidar ve muhalefet olmaz üzere,herkesin, devlet ile siyasi iktidarın farklı kurumlar olduğunu bilmesi ve buna göre davranması zorunludur. Devleti korumak siyasi iktidar lehine çalışmak değildir.Siyasi iktidarı eleştirmekte devlete düşmanlık yapmak değildir.

 

5-Bizi millet yapan bağları korumanın vazgeçilmez şartı adalete ve hukuk devletine güvenin tesis edilmesidir. hangi siyasi düşünceden,mezhepten,dinden,etnik kökenden ve cinsiyetten olursa olsun her vatandaşımızın Türk Milletinin asli unsuru olmaktan gurur ve güven duyar hale gelmesi sağlanmalıdır. Devlet görevlileri bu ilke çerçevesinde hareket etmelidir. Bunun için;bağımsız,tarafsız,adil yargılama yapabilen,savunmanın etkin ve eşit olduğu bir yargı sistemini acilen ve el birliğiyle kurmak zorundayız.

 

6- Amacımız, tüm kurum ve kurullarıyla işleyen çoğulcu -katılımcı demokrasinin inşasıdır. Ancak bu şekilde,milli birlik ve beraberliğimizi koruyabilir,''top yekun saldırı''ya karşı ''top yekun cevap'' verebiliriz.


   Bu alçakça saldırıda şehit olan Türk silahlı kuvvetleri' nin asker sivil kıymetli mensuplarına Allah'tan rahmet,yakınlarına ve saldırının doğrudan hedefi olan Türk Milletine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

   Saygılarımızla
 
 
                                                                                                                                                


20.10.2018
AV. KENAN YAŞAR
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.