5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

5  Nisan Avukatlar Günü Nedeniyle Adliye önünde tören yapıldı.

Baro Başkanımız Av. Turan Kalıpçı tarafından Atatürk Büstüne Çelenk Sunuldu.

 

UMUTLA, DİRAYETLE, EL BİRLİĞİYLE, YENİDEN!

 

5 Nisan Avukatlar Günü’nde, deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce vatandaşımızın ve 121 meslektaşlarımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden tüm yurttaşlarımızı ve meslektaşlarımızı unutmayacağız. Meslektaşlarımız enkaz altından çıkarılan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri  bir ortamın sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam edeceğiz.

 

Mesleğimizin, geçtiğimiz yıl “Avukatlar Günü’nü kutla(ya)mıyoruz” dememize sebep olan sorunlarının çözümü için henüz somut bir tek adım atılamamışken, mevcut sorunların üzerine deprem felaketinin yarattığı çok ağır ve yeni sorunlar eklenmiş durumdadır. Yaşanan çok büyük afet sonrası depremden ağır şekilde etkilenen illerimizde avukatlık faaliyetini fiilen sürdürmek şimdi çok daha zor bir hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki Barolarımıza kayıtlı 17.964 avukat ve 3.762 stajyer avukat meslektaşımız, depremin sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; 10 bine yakın meslektaşımızın ev ve/veya ofislerinde ağır hasar meydana gelmiştir.

 

Bu koşullar altında dahi , başta deprem bölgesi olmak üzere, vatandaşlarımızın  adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugün de avukatlar olmaya devam edecektir. Güçlü bir savunma makamının, bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduğunun bilincindeyiz.

Depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri sağlanacaktır. Mesleğimizin bugüne kadar her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının çözümü ancak BİR SAVUNMA REFORMU gerçekleşebilecek  olup bu SAVUNMA REFORMU gerçekleşebilmek için TBB’ nin ve tüm Baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir.

 

Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo-ekonomik koşulların, avukata dönük şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkartılan her türlü engelin , özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğunu bir sefer daha altını çizerek hatırlatmak isteriz.  Savunma makamı , tüm bu olumsuz koşullara rağmen dün olduğu gibi bugün de vatandaşlarımızın yanında yer alacaktır.Avukatlarımız hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini  yerine getirmeye devam edecektir.

 

Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, Türk milletine  her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilincindeyiz. Acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar, kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz.

Umudumuzu asla  kaybetmeden ve tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Gününü  kutluyoruz.